Vitaminok és ásványi anyagok szerepe

Szerencsére egyre többen ismerik fel, hogy fontos az egészségmegőrzés. És talán ami még ennél is fontosabb: sokak számára már nem csak divathóbort (például a diéta, vagy a fogyás miatt), hanem egy teljes életmódváltás.

Az út eleje azonban rögös. Nem csak a vágyainkat kell leküzdenünk, és “átprogramozni” az agyunkat, ízlelőbimbóinkat, hanem meg kell találnunk a megfelelő termékeket is, amik biztonságosak, jó minőségűek, és elkísérnek minket ezen az úton.

Tippek az egészséges életmódhoz

Tippek az egészséges életmódhozA drasztikus életmódváltás sok kínnal és lemondással járhat, ezért ilyen téren inkább a fokozatosság javasolt. Ne együk tele magunkat, fokozatosan csökkentsük az adagokat, és igyekezzünk minél kevesebb köretet és több salátát enni az ebédhez. Ha uzsonna időben megéhezünk, együnk egy almát vagy körtét a szendvics helyett.

Ez a kezdetben nem fog rutinszerűen menni, de később, hetek-hónapok múltán már a mindennapi élet részévé válnak majd.

Gyakran olvashatjuk a különböző vitaminok dobozán, hogy “az étrendkiegészítő használata nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet.” Ezt teljes mértékben akceptálni tudjuk. Éppen ezért először az étrendünket kell helyre tenni, majd ezután megtalálni a megfelelő vitaminokat, és ásványi anyagokat.

A legfontosabb vitaminok

Az A-vitamin jól raktározódik, ezért kiegyensúlyozott táplálkozású embernek nem szükséges tabletta formájában bevinni. A szem vitaminjának is nevezik, valamint részt vesz a bélnyálkahártya regenerációjában is.

B-vitaminokat nehéz egy csoportba sorolni, hiszen több, különböző B-vitamint ismerünk (gyűjtőnévként gyakran használják a B-komplex kifejezést is).

C-vitamint talán mindenki ismeri: a gyümölcsökben és zöldségekben is megtalálható, habár nem akkora mennyiségben, mint egy-két évtizeddel vagy évszázaddal ezelőtt. (Épp ezért is szükséges a pótlása.) A C-vitamin immunerősítő hatású, valamint segíti a sejtműködést, és megköti a káros szabadgyököket is, amelyek a rosszindulatú elváltozásokért felelnek. Hiánya skorbutot okozhat – ezt azonban már relatíve kis mennyiséggel fedezhetjük (60 mg – kb. egy almában megtalálható).

D-vitamint napfény vitaminnak is szokás nevezni. Mivel télen kevesebb kerül a szervezetbe, ezért ekkor ajánlott a pótlása. Hiánya fáradtsághoz, fásultsághoz, súlyosabb esetben depresszióhoz vezethet.

Az E-vitamin a szív és az agy vitaminja, remek antioxidáns hatással bír. Ezenkívül nemcsak belül, de kívül is hatásos: fiatalon tartja az arcbőrt, fokozza a bőr ellenálló-képességét és kollagént is termel. Olajos magvak (dió, mogyoró), illetve hüvelyesek (például bab) fogyasztásával is pótolhatjuk.

Ásványi anyagok, amik segítenek az egészség megőrzésében

kalcium fontos szerepet játszik a fogak, a csont és a haj megerősödésében. Hiánya esetén a csontok gyengébbek, törékenyebbek lesznek. Jó forrása a tej, különböző tejtermékek (joghurt, kefir, sajt), a zöld leveles zöldségek, illetve a hüvelyesek.

foszfor szerepet játszik az előbb említett kalcium felszívódásában, de jelentős szerepe van a sejtek egészséges működésében, illetve az izomépítésben is. A tejben, a dióban és a húsban is megtalálható.

magnézium biztosítja a normál idegműködést és felel a bélrendszer egészségéért is. Hiánya ingerlékenységhez, ideges eredetű izompanaszokhoz és görcsökhöz vezethet, de szerencsére egyszerűen pótolhatjuk: együnk zöld levelű zöldségeket, tengeri hínárt, algát (például spirulinát) vagy moszatot.

króm hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához, valamint segíti a hasnyálmirigy működését – éppen ezért segíthet az inzulinrezisztenciában szenvedőknek, valamint a 2-es típusú cukorbetegeknek. Megtalálható az almában, burgonyában és a banánban.

vas szerepet játszik a vérképződésben, de kulcsfontosságú az oxigénszállításban, és az energiatermelésben is. Bőségesen megtalálható a belsőségekben, halakban, illetve a tojássárgájában.

Étrendkiegészítők a fontos ásványi anyagokkal, vitaminokkal »