Hogyan lehet egészséges a bőrünk akár idősebb korban is?

egeszseges-bor

A szem a lélek tükre – a bőr pedig a szervezeté. Hiszen ha gyulladás, betegség van a testben, akkor az a bőrön is meglátszik. Elég csak arra gondolni, hogy a hófehér, sápadt bőr általában vashiánnyal-, míg a sárgás bőr májbetegséggel kapcsolatos.

egeszseges-bor

De mit tehetünk a bőrünk egészségéért azon kívül, hogy vigyázunk magunkra?

Egyszerű tippek, amit már holnap elkezdhetünk

A szép bőr elsősorban a géneknek köszönhető, így ha például az egyik szülőnknek puha és bársonyos bőre van, nekünk is sokkal nagyobb esélyünk van rá. Azonban a genetika mellett a már fent említett életmód is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy mennyire feszes, fiatalos az arcunk.

Mennyi vizet kell innunk naponta?

Az emberi test 50-60%-ban vízből áll, így talán nem túl meglepő, hogy a rendszeres folyadékbevitellel sokat tehetünk a bőrünk rugalmasságáért. Az általános vélekedés szerint napi 1,5 liter víz fogyasztása elengedhetetlen, azonban sokan még ezt a minimum mennyiséget sem veszik magukhoz.

Pedig a kiegyensúlyozott élethez inkább 2, nyáron pedig (fizikai aktivitástól függően) akár 3-5 liter is fogyasztható.

Árt-e a napozás a bőrnek?

A napozás egyaránt hasznos és káros a bőr számára. Ahogyan ismert, a napozás D-vitamin és endorfin-termelő hatással van a szervezetre. A D3-vitamin az UV-B sugárzás hatására jön létre, és segít a kalcium felszívódásában, és számos más, alapvető életfunkció fenntartásában.

Ugyanakkor a túlzásba vitt napozás (és az UV-A, -B, és -C sugarak) öregítik a bőrt, és károsítják azt. Így érdemes kerülni a közvetlen, hosszan tartó napsütést, illetve magas faktorszámú naptejjel védeni a bőrünket.

A mozgás és a bőr

A testmozgás – pláne a szabad levegőn végzett edzés – nagyban hozzájárul az egészséges, élettel teli bőrhöz. Az izzadással ugyanis rengeteg méregtől, káros anyagtól megszabadul a testünk. Ráadásul a sport csökkenti a stresszt (ami szintén bőröregítő hatású), illetve stabilizálja a vércukorszintet – amivel elejét vehetjük a cukorbetegségnek vagy az inzulinrezisztenciának.

A kutatások szerint a rendszeresen sportolók bőre átlagosan 25 évvel(!) fiatalabbnak tűnik az életkoruknál.

Vitaminok, ásványi anyagok és a rejtélyes kollagén

A mozgás és az egészséges táplálkozás mellett a táplálékkiegészítőkkel is sokat tehetünk azért, hogy a bőrünk szép legyen. Ehhez a következő vitaminokra és ásványi anyagok bevitelére kell odafigyelünk:

  • Szelén 

A szelénnek remek antioxidáns tulajdonságai vannak, így megelőzi a káros szabadgyökök kialakulását. Ezzel kivédhetjük az oxidatív, sejtkárosító stresszt, ami többek között a bőr öregedésével is jár.

  • Omega-zsírsavak

Az omega-3 és omega-6 zsírsavról rengeteg pozitív dolgot hallhattunk. Ez nem is véletlen, hiszen csökkenti a szervezetben lévő gyulladást, ami többek között a bőrre is hatással van. (Így kevésbé jönnek ki a pattanások, és alakulnak ki mitesszerek.)

A hal és halolaj omega-3-ban és ezáltal EPA-ban, valamint DHA-ban gazdag, ami hozzájárul a szellemi frissességhez és az egészséges hajhoz, bőrhöz, valamint a körömhöz.

  • A-vitamin

Az egyik leghatásosabb vitamin a pattanások kezelésében. Érdemes paradicsomot, valamint répát enni, hiszen a magas A-vitamin tartalmuk miatt a bőrünk öregedése lassulhat. Ezenkívül a “szem vitaminjának” is  nevezik, hiszen segíthet az éleslátásban és a farkasvakság kezelésében.

  • C-vitamin

Az egyik legszélesebb körben elterjedt vitamin: az immunrendszertől elkezdve a bőrön át kvázi mindenre hatással van. Itthon a legmagasabb C-vitamin tartalommal a homoktövis, a csipkebogyó és a feketeribizli rendelkezik, de sok található a paprikában is. A napi ajánlott mennyiség ugyan csak 60 mg, de érdemes ennél jóval nagyobb dózisban bevinni.

  • Antioxidánsok

Az antioxidánsok olyan vegyületek, amik – ahogyan már fent is említettük – csökkentik az oxidatív stresszt és semlegesítik a káros szabadgyököket. Így pedig számos betegség ellen védenek. A legfontosabb antioxidánsok közé tartoznak: a C-vitamin, az A-vitamin, az E-vitamin, és a flavonoidok.

  • Kollagén

A kollagén egy olyan fehérje, ami megtalálható a csontokban, az izomban, és a bőrben is. Ez utóbbinak például a 75%-át(!) kollagén alkotja. Azonban termelődése a szervezetben az évek előrehaladtával fokozatosan csökken, 50 év felett pedig gyakorlatilag már megszűnik. Ezért vesszük észre, hogy 35-40 éves kor felett a bőrünk öregszik, veszít a feszességéből, rugalmasságából és kialakulnak a szarkalábak. Épp ezért érdemes táplálékkiegészítő, valamint krém formájában pótolni.

Azonban hangsúlyozzuk, hogy csak és kizárólag a vitaminoktól nem szabad ugyanazt a hatást várni, mintha mind a hármat egyszerre alkalmaznánk.

Folyamatos “karbantartás”

A bőrünk, ahogyan a testünk is, folyamatos odafigyelést igényel. Ahogyan a fentiekben is írtuk, már olyan egyszerű dolgokkal is sokat tehetünk az egészség megőrzése érdekében, mint a fokozott vízfogyasztás és a szabadtéri edzés. Ha pedig lemondunk az olyan káros szenvedélyekről is, mint a dohányzás, akkor rövid időn belül látványos javulást tapasztalhatunk.